2022 Katar Dünya Kupası Birçok Soruyu Da Beraberinde Getiriyor

#1
İlk defa bir Arap ülkesinde düzenlenecek olan 2022 Katar Dünya Kupası, birçok ilke sahne olacak. Bunun yanı sıra bazı sorular da hem futbolcuların hem de taraftarların şimdide aklını meşgul etmeye başladı.

Fikstür Nasıl Olacak?

En çok merak edilen konu fikstür. Katar’da yaz aylarında sıcaklığın 45-50 derece olmasından dolayı FIFA ile yapılan görüşmeler sonrasında kış aylarında kupanın oynanmasına karar verilmişti. Ancak bu durum ulusal liglerdeki fikstürün nasıl ayarlanacağını konusunu gündeme getirdi. Çünkü birçok Avrupa liginde yaz aylarında ligler tatile giriyor. Yaz ayının sonundan itibaren maçlar oynanmaya başlıyor. Buna Türkiye de dahil. Hal böyle olunca kış aylarında liglerin oynanmaması gündeme gelecek. Bundan dolayı Avrupa’daki liglerin tatile girmesi gerekecek. Bu sürenin de en az 1.5 ay olacağı hesaplanmakta. Çünkü organizasyon bir ay sürecek. Bunun hazırlık dönemi, takımların kampa girmesi, Katar’a hareket etmesi gibi durumlar göz önüne alındığında, ulusal liglerin ne olacağı merak edilmekte.

Dünya kupası nedeni ile liglere ara verildiği zaman takımların performansının ne olacağı merak edilen bir başka konu oldu. Yaz sonunda başlayan ligin, Kasım’dan önce araya girmesi ile daha farklı sorunların ortaya çıkacağı söylenmekte.

Olumlu Yanları Da Var

Dünya kupası maçlarının kış ayında oynanması, bir takım olumlu sonuçları da beraberinde getirecek. Bunların başında ise futbolcuların en formda oldukları dönem içerisinde milli takıma katılmaları geliyor. Normal şartlarda yaz aylarında oynanan maçlar, liglerin de bitmesine denk getiriliyordu. Sezon boyunca yorulan ve büyük bir efor sarf eden futbolcular, kupadaki yerlerini alıyorlardı. 2022 Katar Dünya kupasında ise futbolcuların tam sezon ortasında kupaya katılmaları, daha iyi bir oyun ortaya koymalarını sağlayacak.

2022 Katar Dünya Kupasında ilk defa yeni teknolojiler denenecek. Futbol stadyumlarının tümünün birbirine çok yakın olması bekleniyor. Çünkü ülkede kent sayısı çok fazla değil. Bu yüzden statların büyük bir kısmı Doha kentinde inşa edilecek.
 
Üst