2022 Katar Dünya Kupası

2022 yılında 22.kez Dünya Kupası organizasyonu düzenlenecektir. FİFA tarafından düzenlenen Dünya Kupası için ev sahipliğini bu kez Katar üstleniyor.

Uzun bir süre 2022 Dünya Kupası için Katar’ın ev sahipliğine itiraz eden bir kesim bulunuyordu. Bazı iddiaların yanı sıra özellikle Dünya Kupası’nın oynandığı dönemde Katar’ın iklimi tartışma yarattı. Haziran ve Temmuz aylarında düzenlenmesine alışık olduğumuz Dünya Kupası, Katar’ın bu dönemdeki aşırı sıcak ve bunaltıcı havası nedeniyle 2022 yılında Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşecek.

2022 Dünya Kupası nerede oynanacak? ile ilgili olarak FİFA kararını 2010 yılında Katar’dan yana kullanmıştı. Bu karara itirazlar yoğun olsa da şu anda Dünya Kupası’nın Katar’da oynanacağı kesinleşmiş durumdadır.

Dünya Kupası Katar’dan alındı iddiaları da böylece yalanlanmış oldu. 2022’de Dünya Kupası için ev sahipliği yapma hakkını kazanan Katar ise hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Katar FİFA’ya Dünya Kupası için 12 adet stat yaptıracağını bildirdi. Bu statlar ise hiç de sıradan gözükmüyor; oldukça görkemli ve heyecan verici tasarımları var.

Katar’ın FİFA’ya yapacağını bildirmiş olduğu 12 stadyum kişi sayıları ile beraber şu şekildedir: Doha Port (44,950), Al Gaharrafa (44,740), Al-Shamal ( 45,120), Al Khor (45,330), Umm Salal (45,120), Education City (45,350), Khalifa International (68,030), Al Wakrah (45,120), Al-Ryan ( 44,740), Qatar University ( 43,520), Sports City (47,560) ve Lusail Iconic ( 86,250)…

2022 yılında Katar Dünya Kupası Statları ihtişamları ve alışılmışın daha dışında olan tasarımları nedeniyle şimdiden ilgi konusu olmaktadır. Katar’ın bu organizasyon için yüklü miktarda para harcayacağı belirtiliyor zaten sadece stat projelerinden bile yatırım boyutları tahmin edilebilir. Katar ile ilgili şimdiden çıkan haberlerde ülkenin Dünya Kupası organizasyonu için her hafta 500 milyon dolar harcadığı belirtiliyor. Katar’da şu anda büyük boyutlarda alt yapı ve stat çalışmaları yapılıyor.

Katar maliye bakanı olan Ali el-Amadi, demiryolu bağlantıları, oto yollar ve hastaneler için de yüklü miktarda bir bütçe ayırdıklarını ifade etti. Stat çalışmaları ile beraber bu alt yapı hazırlıkları da 4 yıl boyunca devam edecek. O zamana kadar haftada 500 milyon dolar harcama yapılmasının sürmesi bekleniyor. Emirlik doğal gaz açısından oldukça zengin bir bölge ve burada 2022 Dünya Kupası bütçesi için 200 milyar dolardan daha fazla miktarda bir paranın harcanacağı beklenmektedir.

2014 Dünya Kupası organizasyonuna ev sahipliği yapan Brezilya toplam maliyetin 11 milyar dolar olduğunu açıklamıştı.

2022 Dünya Kupası Katar’da yaklaşık 1 ay sürecek; organizasyonun finali ise 18 Aralık’ta gerçekleşecek. Bu günün Katar tarihinde önemli bir yeri var; 18 Aralık Katar’ın ulusal günüdür. Körfez ülkesi olan Katar’ın şimdiye kadar Dünya Kupası’na en fazla yatırım yapacak ülke olması bekleniyor.

1 aylık organizasyon için çok yüksek bir miktarı gözden çıkartan Katar, yaklaşık 2 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Bunların ise yalnızca 225 bin kadarı Katar vatandaşıdır. Katar’ın 2022 Dünya Kupası organizasyonuna bu kadar yüksek oranlarda yatırım yapması ise bazı çevrelerce 2023 yılında bölgedeki petrolün azalacak olması ile bağlantılı bulunuyor. İstikrarlı ve büyük yatırımlar ile yabancı yatırımcıların Katar’a çekilmesi hedefleniyor.

2018 yılında Dünya Kupası için ev sahipliği yapan Rusya’nın organizasyon bütçesinin ise 10,7 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. Katar 2022 Dünya Kupası bütçesi şu an itibariyle bu ülkelerin ayırdıklarından kat kat daha fazladır.

2022 Dünya Kupası için Türkiye de çalışmalarına hız vermiştir. Katar’daki organizasyona katılmak için Türk milli takımı gençleştirme hazırlıklarına başladı. 2018 Dünya Kupası’nda finallere gitmeye hak kazanamayan milli takımda öncelikle yaşı ilerlemiş ve performansları düşen oyuncuların takımdan ayrılmaları planlanmaktadır. Takımdan gelen son haberlere göre takımdan Burak Yılmaz, Emre Belezoğlu, Gökhan Gönül ve Selçuk İnan gibi oyuncuların ayrılma ihtimali bulunuyor.

2022 Katar Dünya Kupası organizasyonu tarihte ilk defa kışın oynanacağı için şimdiye kadar alışıldık futbol takviminin dışında bir takvim oluşması bekleniyor. Avrupa Liglerinde sezonun Mayıs’ın ortasını geçmeden bitmesi planlanıyor. Şampiyonlar Ligi Elemeleri 21 Haziran’da başlatılacak ve Temmuz’da tamamlanacak. Temmuzun ortasında ise liglerin başlaması bekleniyor. Katar’da hava çok sıcak olduğu için organizasyon kışa alınırken, birçok ülkenin bu duruma uyum sağlamak için yazın ortasında liglerini başlatmaları ise ayrı bir tartışma konusu olmaktadır. Bu durumda maçlar çok geç saatlerde ve bolca su molası alınarak oynatabilecek.

Ağustos ayının başlarında ise Şampiyonlar Ligi play off turları oynatılacak. Ayın sonuna doğru da grup maçlarının oynanması planlanıyor. 2024 Euro Elemeleri ise Eylül ayında başlayacak. Bu derece yoğun ve sıkıştırılmış bir programda Şampiyonlar Ligi grup maçlarının Kasım’ın başında bitmesi bekleniyor. Dünya Kupası için hazırlıklar başladığında hemen hemen liglerin ilk yarısı bitmiş olacak.

2022 Dünya Kupası elemeleri için karşılaşmalar ise 2020 yılında oynanacak. Katar’daki organizasyonun başlama tarihi 21 Kasım olarak belirlendi. Grup maçları 3 Aralık itibariyle bitmiş olacak. Sona kalan 16 takım 4 Aralık’tan itibaren maçlara devam edecek ve 7 Aralık’ta çeyrek finale kalan takımlar belirlenmiş olacak.

10 ve 11 Aralık tarihinde ikişer tane çeyrek final karşılaşması yapılacakken, 14 ve 15 Aralık’ta ise yarı final maçları tamamlanacak. 17 Aralık turnuvanın 3.takımının belirleneceği tarih olarak açıklandı. 2022 Katar Dünya Kupası’nı kazanan takım ise 18 Aralık’ta belli olacak.

Şu an için belirlenen akışın bu şekilde gerçekleşmesi beklenmektedir. Özellikle 20 takımın mücadele ettiği ligler Dünya Kupası nedeniyle 2023 Haziran’da tamamlanabilecek.

Dünya Kupası Katar için 48 takımın katılacağı ile ilgili planlar ise bu organizasyon için geçerli olmayacaktır. 2018 Rusya Dünya Kupası’na 32 ülke katılmıştı; bu sayı 2022 Katar Dünya Kupası için de aynı olacaktır. Dünya Kupası’na 48 ülkenin katılması kesinleşti ancak bu karar 2026 yılındaki organizasyon ve sonrası için uygulamaya koyulacak. Bu karar ile beraber Türkiye’nin finallere kalması da kolaylaşmış olacak. Aynı zamanda takımlar finale kaldıkları takdirde en fazla 7 maç oynayacaklar. Dünya Kupası için bir başka düşünülen değişiklik ise maçlardan beraberliğin kaldırılmasıdır. Yani karşılaşmalar ya galibiyet ya da mağlubiyet ile bitecek. Bu durumda grup maçlarında gerekirse uzatmalar ve penaltılar bölümü ile galip olan takım belirlenecek.

Dünya Kupası’nda şu anki sistemde 4 takımdan oluşan 8 grup bulunurken, 16 takımın turnuvaya eklenmesiyle 3 takımdan oluşan 16 grup sistemine geçilecek. Turnuva şu anda 32 takımla 28 gün sürerken, 48 takımla beraber 32 günde tamamlanacak. A Milli takımımız ise Mircea Lucescu’nun teknik direktörlüğünde organizasyon ile ilgili yenilenme çalışmalarını ve hazırlık karşılaşmalarını sürdürüyorlar.

2022 Dünya Kupası statları tüm dünya tarafından merakla bekleniyor. Organizasyon 1930 yılından beri düzenlenmektedir. İlk kez kışın düzenlenmesi, yapılacak birçok değişiklik ve Katar’ın olağan dışı yatırımları turnuvaya ilgiyi daha da arttırıyor. Özellikle 12 tane statın tasarımları oldukça etkileyici ve bittiğinde nasıl bir sonuçla karşılaşılacağı futbol severler ve yetkililer tarafından merak ediliyor. Katar’ın bunca yatırımından sonra 2022 yılında yapılacak olan Dünya Kupası şimdiden heyecan yaratmaktadır.

Üst